top of page

BİYOGRAFİ

Eğitimi

25.08.1991 tarihinde dünyaya gelen Avni Burak YENİCE’nin doğum yeri Altındağ/ANKARA’dır. İlkokul eğitimini; İltekin İlköğretim Okulu’nda (Çankaya/ANKARA) tamamladıktan sonra, 2005-2009 yılları arasında Ankara Atatürk Lisesi’nde (Anadolu), lise eğitimini tamamlamıştır. Ardından 2009 yılında Gazi Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünü kazanmış ve 2016 yılında makine mühendisliği lisans eğitimini tamamlamıştır. İkinci üniversite eğitimini ise 2009-2015 yılları arasında Anadolu Üniversitesi İşletme bölümünde başarı ile tamamlamıştır. Arçelik (Bolu), Simfer (Kayseri), MKE Gazi Fişek Fabrikası (Ankara), Pİ Makine (Ankara) gibi yerlerde makine mühendisliği stajları yapmıştır. Ayrıca öğrencilik yıllarında Muğla Haber Gazetesi’nde yazıları yayınlanmıştır.

Ankara Başkent İletişim Akademisi’nde “Diksiyon” eğitimi alan Avni Burak YENİCE, Ankara TRT Stüdyolarında ilk seslendirme çalışmalarına başlamış, belgeseller ve reklamlar seslendirmiştir. 2017 yılında Ankara’dan İstanbul’a taşınan Avni Burak YENİCE, İstanbul’da çeşitli seslendirme stüdyolarında dublaj yapmaya başlamıştır. Seslendirme alanında sinema filmi, belgesel, çizgi film, sesli kitap, reklam gibi birçok projede başarılı performanslar sergilemiştir. Fox, Netflix, Gain gibi dijital platformlarda ve ulusal kanallarda hala yayınlanmakta olan birçok yapımda Avni Burak Yenice’nin kalıcı performanslarına rastlayabilirsiniz.

Çağdaş Oyunlar Sahnesi’nin (ÇOYS) yaratıcısı ve kurucusu olan Avni Burak YENİCE, oluşturmuş olduğu ekibi ile bar tiyatrosu yapmıştır. Simon Williams imzalı “Ölüm Öpücüğü” oyununu birçok farklı sahnede ve şehirde sergilemişlerdir. (Ankara, Muğla, Eskişehir)

Ölüm Öpücüğü Oyununda rol alan ve 2020 yılında vefat eden İlayda BAŞARAN’a da Allah’tan rahmet, ailesi ve sevenlerine sabır diliyoruz. Mekânın cennet olsun İlayda BAŞARAN.

Avni Burak YENİCE öğrencilik yıllarında birçok sosyal sorumluluk projesinde yer almıştır.

Bunlar:

  • Türk Kızılayı Gönüllü Animasyonlar

  • LÖSANTE - Lösemili Çocuklar Hastanesi Gönüllü Tiyatro Oyunları

  • Erasmus+ Romanya Craiova (ABCHO- Association for Cancer and Hepatitis Patiens) Projesi

  • Erasmus+ İtalya Vibo Valentia (Mr. Sea) Projesi

  • Erasmus+ Romanya Craiova (Enviroment) Projesi

  • Erasmus+ Polonya Zakopane (Entrepreneurship) Projesi

  • Çankırı Ilgaz Gönüllü Tiyatro Oyunu – Hacettepe Üniversitesi

  • Şanlıurfa Anaokulu Gönüllü Tiyatro Oyunu –Yedi Bölge Yedi Okul Projesi

  • Tiyagamm (Tiyatro Gazi Mühendislik Mimarlık) Farkındalıklı Sokak Tiyatrosu Oyunları

  • Sanat Gecesi Etkinlikleri – Ankara Atatürk Lisesi

  • Kartal Belediyesi Masal Müzesi – Boyama ve Fotoğraf Atölyesi (2018)

Çan Tiyatrosu Ankara (Çocuk ve Gençlik Tiyatrosu) – Çıtır ile Pıtır Oyunu

2018 yılında, İstanbul’da seslendirme sanatçılığını sürdürürken “Craft Oyunculuk Atölyesi’nde” yönetmen Can Kılcıoğlu’ndan kamera önü oyunculuk eğitimi almıştır.

Bkm Mutfak Çarşı - Dtl  Çotanak

İstanbul’da seslendirme çalışmalarına devam ederken sahnelerden uzak kalmayıp Bkm Mutfak Çarşı sahnesinde Doğaçlama Tiyatro Liginde Çotanak isimli takımıyla oyunculuğa devam etmiştir.

Klasik tiyatroda gösterdiği başarıyı doğaçlama tiyatroda da sahneye yansıtmıştır. Pozitif kişiliği, enerji dolu yapısı, samimi tarzıyla gerek oyunlar öncesi provalarda gerekse oyun esnasında takım arkadaşlarına keyifli anlar yaşatmıştır.

18 Haziran 2021 tarihinde hepimizi derin bir kedere boğarak aniden aramızdan ayrılan değerli sanatçımızın yapmış olduğu bütün çalışmalarını, anılarını ve adına yapacağımız projeleri sitemizde güncelleyerek yayınlayacağız...

bottom of page